Приз 2006
Приз “Буров” за банково и финансово управление

Светослав Гаврийски, Главен изпълнителен директор на ТБ Алианц България АД за неговия цялостен принос в стабилността на българската финансова и банкова система.
Светослав Гаврийски е роден е през 1948 г. в гр. Свищов. Завършил е “Икономика на външната търговия в УНСС.
От 1972 до 1997 е работил в Министерство на финансите, като през 1992-1997 е заместник-министър на финансите. През 1997 г. е министър на финансите. През това време е и член на Съвета на директорите на БУЛБАНК АД. В периода 1991 – 1994 ръководи групата по преговорите по външния дълг на Р България с Парижкия и Лондонския клуб, ЕС и страните от Г – 24 и има сериозен принос за успеха на преговорите.
През 1997 е избран за управител на Българска народна банка - пост, който заема до 2003. В същото време е и член на СД на Банковата Консолидационна Компания (2001 – 2003). През 1998 – 2003 е бил Управител за България в Черноморската банка за търговия и развитие /Солун/ и Председател на борда на управителите.
В периода 1992 – 2003 е Управител и заместник-управител за България в Международния валутен фонд, а през 1997 е бил Управител за България в Световната банка и ЕБВР. От 1992 до 2003 е бил член на управлението на Международната инвестиционна банка и Международната банка за икономическо и сътрудничество – Москва. От 2006 е Главен изпълнителен директор на ТБ”Алианц България”АД.
Два пъти е отличаван с наградата на в-к Банкер “Банкер на годината” (1997 и 1999).
В периода 1992 – 1997 е бил член на Управителните съвети на КИНТЕКС, БУЛГАРГАЗ, фонд “Земеделие” и др.
Приз “Буров” за индустриално управление

Симеон Пешов, Председател на УС на “Главболгарстрой” АД за неговия принос в издигане на националния и международен авторитет на българския строител.
Симеон Пешов роден е през 1941. Има висше инженерно-строително образование. Специализирал е “Съвременни методи за управление на строителството” в Лондон и “Организация на производството и управление на големи стопански предприятия” в Москва. Почетен професор на Северо-Кавказкия Държавен Технологичен университет.
Трудовата си дейност започва в Изчислителен център за строителство, София през 1966. През периода 1968-1976 работи в Института по строителна кибернетика като научен сътрудник, ръководител на направление и главен инженер. През 1976 – 1979 е старши експерт в “Главболгарстрой”, а през 1979 - 1981 ръководи направление в Комплексен научно-изследователски и проектантски институт по организация, икономика и управление на строителството. Работил е като директор в Министерство на строителството и архитектурата като през 1984 става Главен директор “Капитално строителство и развойна дейност” в министерството. През 1986 - 1988 е вицепрезидент на Икономическа група “Строителство”, а през 1988 - 1990 е вицепрезидент на Асоциация “Строителство и строителна индустрия”.
През 1990 става член на СД и Главен изпълнителен директор на Главболгарстрой АД, София, а от 2001 е Председател (Президент) на Управителния съвет на Главболгарстрой АД. Като ръководител на дружеството той го извежда дo най-голямата строителна фирма в България с годишен оборот над 100 млн. щ.д., носител на престижни награди – “Сграда на годината ( 2002 и 2003) и “Платинен приз ” (2003) на Българската строителна камара за най-добра строителна практика . На фирмата е присъден Почетния знак на Президента на Р България за принос в развитието на строителния бизнес в България (2004), а Търговско-промишлената палата на Русия я отличава с диплом “За голям принос в развитието на търговско-икономическото сътрудничество между Русия и България”.
Под негово ръководство дружеството реализира на територията на Руската Федерация редица жилищни градчета за завръщащите се руски войски, жилищни комплекси и луксозни сгради, административни и бизнес центрове в Москва, Московска област, Екатеринбург, Ростов на Дон, Астрахан; център за контрол на морския трафик на пристанище Туапсе; рекреационен комплекс с хотел, многофункционална зала, аквапарк и плажни съоръжения на черноморския бряг в Туапсе; хотели в Самара, Новокуйбишевск и Тюмен; болници и поликлиники в Москва и Самарска област; търговски сгради и пазари в Подольск и Серпухов, газо и нефтохимически обекти – Северо-Ставрополско подземно газохранилище; промишлени сгради и комплекси – завод за тухли в Кротовка, техническа база за спортни коли, инженерно-диагностичен корпус на Газпром в Москва и др.
Като признание за този принос на г-н С. Пешов, през 1995 той е удостоен с Указ на Президента на Руската Федерация с наградата “Дружба народов”. С указ на президента на Казахстан, през 2002 е отличен с Почетна грамота за заслуги към страната, а през 2003 Българо-руската ТПП го отличава с Почетна грамота за принос в разширяване на деловото и икономическо сътрудничество.
Председател е на Българската строителна камара ( от 2003 ) със съществен принос за повишаване нейната роля в защитата на интересите на българските строителни фирми в национален и международен мащаб.
|